Informacje ogólne

Podyplomowe Studia Rozrachunków Publicznoprawnych obejmują 220 godzin zajęć dydaktycznych, umożliwiających uzyskanie 30 punktów ECTS. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc wynosi 60. Dokumentacja konieczna przy ubieganiu się o przyjęcie na studia obejmuje (do pobrania w zakładce Studia Warszawa oraz Studia Płońsk):

  1. Kartę Kandydata
  2. Podanie o przyjęcie na studia
  3. Kwestionariusz osobowy
  4. Odpis dyplomu wydany przez uczelnię
  5. Dowód wpłaty zaliczki

Informację o zakwalifikowaniu na studia kandydaci otrzymują po zamknięciu listy przyjętych do końca września bieżącego roku. Studia rozpoczynają się w październiku bieżącego roku, a kończą we wrześniu następnego roku.

Komplety dokumentów należy przesyłać wyłącznie listownie od dnia 15.04. do 25.09. bieżącego roku na następujący adres:
SGGW w Warszawie
Wydział Nauk Ekonomicznych
Podyplomowe Studia Rozrachunków Publicznoprawnych
ul. Nowoursynowska 166
02-787 Warszawa

W przypadku konieczności osobistego złożenia dokumentów konieczny jest kontakt e-mail: wne_psrp@sggw.pl

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Informację o zakwalifikowaniu na studia kandydaci otrzymują po zamknięciu listy przyjętych do końca września bieżącego roku. Studia rozpoczynają się w październiku bieżącego roku, a kończą w czerwcu roku następnego.

Warunki ukończenia

Podyplomowe Studia Rozrachunków Publicznoprawnych kończą się uzyskaniem zaliczeń oraz zdaniem egzaminów określonych w programie studiów. Warunkiem otrzymania świadectwa jest uzyskanie pozytywnych ocen z wszystkich zaliczeń i egzaminów. Ocena końcowa na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych (w skali dostateczny, dobry i bardzo dobry) jest ustalana jako średnia ze wszystkich uzyskanych ocen, umiejscowiona w ramach przedziałów ocen ustalonych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Efekty kształcenia

Wiedza

Słuchacze Podyplomowych Studiów Rozrachunków Publicznoprawnych z zakresu uzyskanej wiedzy będą potrafili:

  1. Definiować zagadnienia polskiego systemu podatkowego, zasady ich regulacji prawnych, klasyfikować podatki według różnych kryteriów, znać konstrukcje poszczególnych podatków i ich funkcjonowanie w systemie oraz stawki i zasady zapłaty podatków.
  2. Wykorzystywać w praktyce gospodarczej aktualną wiedzę z zakresu prawa podatkowego, rozwoju systemu finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem pojęć instytucji prawa podatkowego, konstrukcji podatków, zakresu podmiotowego i przedmiotowego podatków, ustrojowych podstaw prawa podatkowego oraz legislacji podatkowej, ordynacji podatkowej, obowiązku i zobowiązania podatkowego oraz procedur orzecznictwa w sprawach podatkowych.
  3. Charakteryzować zasady prowadzenia dokumentacji podatkowej oraz rachunkowości podatkowej. Scharakteryzować polski system kontroli skarbowej i podatkowej, organy kontroli, zasady i procedury przeprowadzenia kontroli, prawa i obowiązki organów kontroli oraz podatników, skutki prawne kontroli podatkowej.
  4. Wybrać i zaproponować najlepsze rozwiązania w zakresie rozrachunków publiczno – prawnych w przedsiębiorstwie w celu optymalizacji obciążeń finansowych z tego zakresu.
  5. Wypełniać odpowiednie dokumenty i ewidencjonować zdarzenia dotyczące rozrachunków publiczno-prawnych z jednostkami budżetowymi.

Umiejętności

Słuchacze Podyplomowych Studiów Rozrachunków Publicznoprawnych z zakresu umiejętności będą potrafili:

  1. Identyfikować poszczególne elementy konstrukcji podatków oraz ustalać przesłanki wyboru form opodatkowania. W oparciu o literaturę oraz orzecznictwo, rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem poszczególnych obciążeń publiczno-prawnych.
  2. Analizować i oceniać regulacje prawne z zakresu prawa podatkowego, identyfikować i rozstrzygać problemy prawno-podatkowe.
  3. Nabywać umiejętności pogłębiania wiedzy oraz analizy orzecznictwa, sporządzić wniosek o urzędową indywidualną interpretację prawa podatkowego.
  4. Oceniać, kwalifikować oraz analizować możliwości oraz skuteczność stosowania różnorodnych instrumentów polityki podatkowej.

Kompetencje personalne i społeczne

Słuchacze Podyplomowych Studiów Rozrachunków Publicznoprawnych z zakresu kompetencji społecznych będą:

  1. Potrafili prawidłowo identyfikować i rozwiązywać, w oparciu o akty prawne oraz orzecznictwo, problemy odnoszące się do kwestii prawno-podatkowych.
  2. Mieli świadomość potrzeby uaktualniania wiedzy z zakresu rozrachunków publiczno-prawnych w przedsiębiorstwie.
  3. Dbali o odpowiednią dokumentację rozrachunków publicznoprawnych oraz prawidłowość jej sporządzenia.
  4. Mieli świadomość konsekwencji w zakresie nieprawidłowości w ewidencji, interpretacji oraz rozliczania rozrachunków publicznoprawnych.